Rektörün Mesajı

19 Eylül 2021

Değerli Boğaziçi Üniversitesi mensupları,

Üniversitemiz 2021-22 eğitim-öğretim yılını kampüslerinde öğrencileri ile birlikte karşılamaya hazırlanıyor. Öğrenci yurtlarımız başta olmak üzere, dersliklerimiz, kütüphanemiz, çalışma salonlarımız, kulüp odalarımız, etkinlik mekanlarımız ve yemekhanelerimiz yıl boyunca ilgili kurumların belirlediği önlemler çerçevesinde açık olacaktır. Amacımız geçtiğimiz eğitim-öğretim yılını üniversiteden uzakta, evlerinde geçiren, pandeminin olumsuz sosyo-ekonomik ve psikolojik etkilerine maruz kalan öğrencilerimizi kampüslerine kavuşturmak ve böylece eğitim-öğretimin öğrencilerimizin özlemini duydukları sosyal ortamda gerçekleşmesini sağlamaktır.

Kampüslerimizde yüzyüze dersler esnasında alınacak önlemler belirlenmiştir ve Covid-19 komisyonumuz tarafından hazırlanmakta olan kılavuz sizlerle en kısa sürede paylaşılacaktır. Ayrıntıları söz konusu kılavuzda yer alacak başlıca önlemlerimiz şöyledir:

 1. Sadece e-Nabız koşullarına göre aşı süreçlerini tamamlayanlar ve son 72 saat içinde alınmış PCR testi negatif olanlar kampüslere girebileceklerdir. Bunun denetimi kampüs girişlerinde BUCard’ın okutulmasıyla gerçekleştirilecektir. Bu amaçla aşı ve PCR testi bilgileri öğrencinin onayıyla BUcard’a yüklenecektir.
 2. Kampüslerimizde kapalı mekânlarda maske takmak zorunlu tutulacaktır.
 3. Mevcut dersliklerimizin kapasitesi ve havalandırma imkânları tespit edilmiştir:
  1. Her bir derslikte en az 1 metre sosyal mesafe ile yerleşime izin verecek sayıda kullanım için kapasite belirlenmiştir.
  2. Penceresi veya havalandırması bulunmayan derslikler kullanım dışı bırakılacaklardır.
  3. Hisar Kampüs amfileri gibi pencere sayısı yetersiz olan dersliklere pencere açılmaktadır.
  4. Pencereleri sadece yandan açılan dersliklerin pencereleri çift açılımlı hale getirilmektedir.
  5. Havalandırma sistemi bulunan salonlar için Hepa filtrelemesi için ihaleye çıkılmaktadır.
 4. Her bir bina için COVID-19 izlem ekipleri kurulacak, bu ekipler bina dezenfekte ekiplerinin takibinden ve olası pozitif vakaların izlenmesinden sorumlu olacaktır.
 5. Yerleşkelerimizde Zoom’a bağlanarak çevrim içi derslerini takip etmek isteyen öğrencilerimizin sorun yaşamaması için internet alt yapımızı güçlendiriyoruz. Bant genişliğimiz 2 GBit/s’den 4 Gbit/s’e çıkarıldı. Kablosuz erişim noktalarının sayısını artırıyoruz.
 6. Öğrenci yurtlarımızda
  1. Yerleşim esnasında aşı zorunluluğu istenmektedir.
  2. Her bir öğrenci yurdunda karantina odaları belirlenmiş, pozitif vakaların bu odalarda ikameti planlanmıştır.
  3. Ortak alanlarda maske takılması zorunlu olacaktır.

Yukarıda ifade edildiği gibi bu ve benzeri önlemler detaylandırılmıştır ve kılavuz halinde sizlere sunulacaktır.

Öğrencilerimiz etkinliklerini yine kurallara uygun olarak yapabilecektir.

Yüz yüze ders saati olarak belirlenmiş zamanlarda, öğretim üyeleri fiziksel olarak vermeleri gereken dersleri herhangi bir sebepten çevrimiçi verseler bile öğrencilerimiz bu derslerine dersliklerden katılabilecektir. Bunun için gereken yansıtıcı ve diğer imkânlar öğrencilerimizin kullanımına sunulacaktır.

Amacımız öğrencilerimizin kampüslerine kavuşmasıdır.

Tüm mensuplarımıza sağlıklı bir eğitim-öğretim yılı dileriz.

 

Prof. Dr. Mehmet Naci İnci

Rektör