Sıkça Sorulan Sorular

Acil bir durumda hangi hastanelere başvurabilirim?

İstanbul

Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi

İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi

İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Ankara

Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Ankara Şehir Hastanesi

İzmir

İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi

İzmir Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Diğer İller (Alfabetik)

Adana Şehir Hastanesi

Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Bursa Şehir Hastanesi

Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi

Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Eskişehir Şehir Hastanesi

Gaziantep Dr. Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Isparta Şehir Hastanesi

Kayseri Şehir Hastanesi

Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Yozgat Eğitim ve Araştırma Hastanesi

BOUN uzantılı e-posta adresimi bilmiyorum/şifremi unuttum. Moodle sistemine nasıl giriş yapacağım?

BOUN uzantılı e-posta adresinizi veya şifrenizi hatırlamıyorsanız bu kılavuzdan yardım alınız.

Bahar 2020 döneminde uygulanacak not sistemi ve önemli tarihler ile alakalı sorularım var. Nereye başvurabilirim?

Bahar döneminde uygulanacak not sistemi için şu duyuruyu inceleyiniz: https://coronavirus.boun.edu.tr/tr/duyurular/not-sistemi-hakkinda-duyuru...

takip edilmesi gereken tarihleri, uygulama ve esasları ise şuradan görebilirsiniz: https://coronavirus.boun.edu.tr/tr/duyurular/2019-2020-akademik-yili-bah...

Sizlerden gelen sorulara verilen cevapları şuradan inceleyebilirsiniz: https://coronavirus.boun.edu.tr/tr/duyurular/not-sistemi-hakkindaki-soru...

Lisansüstü öğrencisiyim, tez savunmam var. Ne yapmalıyım?

Tez savunması olan lisansüstü öğrencilerimiz danışmanları ve jüri üyeleri ile görüşerek koordine olmalıdırlar.

Verilen ara dönem tatilinde staj yapabilir miyim?

YÖK'den gelen uyarılar doğrultusunda staj yapılmaması gerekmektedir.

Verilen aradan dolayı yaz okulu nasıl etkilenecek?

Akademik takvim revize edilmiştir. Güncel versiyona ulaşmak için  https://akademiktakvim.boun.edu.tr/ adresini takip ediniz.

Zorunlu ara tatil boyunca yurtta kalmayacağım, ücret ödemeli miyim?

Üniversite Yönetim Kurulu kararınca zorunlu ara tatil döneminde yurtta kalınmayan süre için ücret alınmayacaktır. Ancak yurttan ayrılan öğrencilerin yurt müdürlüklerine bilgi vermeleri gerekmekte olup, yurttan ayrılma bilgisi vermeyen öğrencilerden yurt ücreti tahsil edilecektir.

Kısmi zamanlı öğrenci olarak çalışmamda sakınca var mıdır?

Kısmi zamanlı öğrenci olarak çalışılmasının önünde yasal bir engel yoktur.

Özel öğrenci olarak ders alıyorum. BOUN uzantılı e-mail adresim yok. Moodle sistemine nasıl giriş yapmam gerekiyor?

Üniversite Bilgi İşlem Merkezi (BİM) özel öğrenci statüsündekilere ek kısa zamanda BOUN uzantılı e-mail adresi oluşturup sizleri bilgilendirecek.

Moodle sistemine telefon uygulamasından erişimimiz olacak mı?

Moodle'ın App Store veya Google Play'den indireceğiniz mobil uygulamasını çalıştırdıktan sonra site address kısmına "https://moodle.boun.edu.tr/" yazarak telefonunuzdan erişim sağlayabilirsiniz. Erişim için BOUN kullanıcı adınız ve şifrenizin gerekli olduğunu tekrar hatırlatırız.

Bulunduğumuz yerde uzaktan eğitime elverişli internet altyapısı bulunmadığı durumlarda dersleri nasıl izleyeceğiz?

Yükseköğrenim Kurulu Başkanlığı (YÖK) nezdinde ülke çapında üniversite öğrencilerine yönelik internet altyapısı desteği girişimlerinde bulunulmuştur. YÖK'den yapılacak açıklamaları takip ediniz.

Uzaktan eğitim sistemiyle ilgili Milli Eğitim Bakanlığı, Türk Telekom vasıtasıyla Eğitim Bilişim Ağına (EBA) özel 8GB internet dağıttı. Bu internet hakkını Boğaziçi'nin sisteminde kullanabilecek miyiz?

Belirttiğiniz kampanya MEB'e bağlı okullar için sadece EBA platformunda geçerlidir. Şu an için maalesef yükseköğretim kurumlarını kapsayan bir kampanya bulunmamaktadır. Bununla birlikte YÖK nezdinde ülke çapında üniversite öğrencilerine yönelik internet altyapısı desteği girişimlerinde bulunulmuştur. YÖK'den yapılacak açıklamaları takip ediniz.

Lisanstayken kullandığım e-posta adresimi lisansüstü öğrencisi olarak şu an kullanamıyorum. Bu durumda kime ulaşmalı, ne yapmalıyım?

Bu kılavuzdan yardım alınız.

Duyurulardan anlaşıldığı kadarıyla bahar dönemi online olacak. Peki BUEPT ne olacak?

Şu an 10 Haziran 2020 olarak planlanmaktadır. Olası değişiklikler için akademik takvimi düzenli olarak takip ediniz. Güncel versiyona ulaşmak için  https://akademiktakvim.boun.edu.tr/ adresini kullanınız.

Dezenfeksiyon işlemlerin nasıl yapılmalı?

DEZENFEKSİYON İŞLEMLERİ

  1. Dezenfeksiyon işlemlerine başlamadan önce ofislerin, sınıfların ve diğer mekanların pencereler açılarak havalandırılması sağlanmalıdır.
  2. Temizlik yapan personel mutlaka maske, eldiven ve siperlik takmalıdır. Farklı yerlerin temizliği için ayrı ayrı eldiven ve temizlik bezi kullanılmalıdır. Örneğin; yer temizliği yapıldıktan sonra masa üstü temizliği için eldivenler mutlaka değiştirilmeli, benzer şekilde tuvalet, mutfak gibi ortak alanların temizlik işlerinde asla aynı eldiven ve temizlik bezi kullanılmamalıdır. Bu konuda temizlik elemanları bilgilendirilip, sık sık denetlenmelidir.
  3. Temizlik sonrasında maske ve eldiven çıkartılıp işyerindeki çöpe atılmalı ve el hijyeni sağlanmalıdır. Eller en az 20 saniye boyunca su ve sabunla yıkanmalıdır.
  4. İşyerleri temizliğinde özellikle sık dokunulan yüzeylerin (kapı kolları, telefon ahizeleri, masa yüzeyleri gibi) temizliğine dikkat edilmelidir.
  5. Kapı kolları; her sabah öncelikle su ve deterjanla temizlenmeli, temizlik sonrasında dezenfeksiyon için 1/100 sulandırılmış (5 litre suya yarım küçük çay bardağı çamaşır suyu konur) çamaşır suyu ile silinmelidir ve kurulanmalıdır.
  6. Tuvalet temizliği için 1/10 sulandırılmış çamaşır suyu kullanılarak silinmeli ve kurulanmalıdır. Lavabolarda sabun ve kağıt havlu kolay erişilebilir yerlerde olmalı, alkol bazlı el antiseptiği bulundurulmalı ve eksik olanlar derhal tedarik edilmelidir.
  7. Masa yüzeyleri, telefon ahizesi, bilgisayar, klavye dezenfeksiyonu için 1/100 sulandırılmış çamaşır suyu kullanılarak silinmeli ve kurulanmalıdır.

 

DEZENFEKSİYON İÇİN ÇÖZELTİ HAZIRLANMASINDA ÇAMAŞIR SUYU KULLANIMI

Ayrıca Sağlık Bakanlığı’nın kullanılmasını uygun gördüğü dezenfektan  listesine http://cbs.cevresaglik.gov.tr/cevresaglik/Biyosidal/Dezenfektanlar.aspx linkinden ulaşılabilir.