Rektör’ün öğrencilere mesajı

25 Ekim 2020

Sevgili Öğrenciler, 

Yeni bir akademik dönemde bir kısmınızla yüz yüze, birçoğunuzla çevrim içi tekrar bir araya gelebiliyor olmanın heyecan ve mutluluğu içindeyiz. Aramıza katılan 2020 girişli öğrencilerimizi tebrik ediyor, Üniversitemize hoş geldiniz diyorum.

2020 Güz döneminde içinde bulunduğumuz pandemi şartlarını göz önünde tutarak sizlerin akademik ve sosyal gelişimine en üst düzeyde katkıda bulunacak koşulları hazırlamak için yaptığımız çalışmalarla ilgili gelişmeleri bu mesajımla paylaşmak istiyorum. Bildiğiniz gibi süregiden Kovid-19 salgını nedeniyle bu dönem de akademik ve bilimsel faaliyetlerimizin büyük bölümünü çevrim içi olarak gerçekleştireceğiz. Üniversitemizin ayırt edici özelliklerinden kültürel faaliyetlerimizin çoğunu da yine çevrim içi ortama uygun hale getirerek sürdüreceğiz. 

Geçtiğimiz aylarda çevrim içi akademik ve sosyal faaliyetlerimize etkin ve verimli şekilde devam edebilmek için gerekli iletişim altyapısı üzerine yoğun çalışmalar yürüttük. Tüm birimlerimizi kapsayan eğitim çalışmalarıyla akademik kadromuzun ve idari personelimizin çevrim içi çalışma deneyimlerini ve bilgilerini artırmayı hedefledik. Aldığımız önlemlerle pek çok araştırma laboratuvarımız güvenli ve sağlıklı bir şekilde çalışmalarına devam etmeyi başardı. Bütün bu gelişmeler, bu dönem de derslerimizde ve diğer bilimsel faaliyetlerimizde sorunları en aza indirerek ilerleyebileceğimiz konusunda ümidimizi artırıyor. Bu yönde 2020 Bahar ve Yaz Döneminde edindiğimiz tecrübeler de olumlu anlamda büyük rol oynadı. Hiç kuşkusuz bu sürecin başarıyla sonuçlanmasında sizlerin yeni koşullara uyum sağlamak için gösterdiğiniz gayretin ve anlayışın büyük katkısı oldu, her birinize katkılarınızdan dolayı teşekkür ederim. 

Geçen dönemde olduğu gibi bu dönemde de salgınla ilgili güncel bilgilere ve düzenlemelere https://coronavirus.boun.edu.tr sitesinden ulaşabileceksiniz. Siteden aynı zamanda yeni dönemde kampüslere giriş koşullarıyla ilgili yeni düzenlemeler ve kurallar hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.  Güvene dayalı bir bilgi paylaşımıyla olası vakaların yayılmasına birlikte engel olacağız.

Bu dönem tüm öğrencilerimiz için uzaktan eğitim koşullarını iyileştirmek, uzakta olmanın yaratabileceği dezavantajları ortadan kaldırmak üzere yeni projeleri de hayata geçiriyoruz. Özellikle Üniversitemizde Hazırlık sınıfına kayıt yaptıran öğrencilere yönelik Öğrenci İşleri Dekanlığımız tarafından hazırlanan Bölüm Akranlığı programını başlatmış bulunuyoruz. Bu çalışmaya vereceğiniz destek sayesinde Hazırlık öğrencilerimizin üniversite ortamına uyumlarının kolaylaşacağını ümit ediyoruz. Yine bu yönde Psikolojik Danışmanlık (BÜREM/BÜSÖD) birimlerimizin de ihtiyaç duyan tüm öğrencilerimize çevrim içi ortamda destek verebilmek için tam kapasiteyle çalışmalarına devam etmekte olduğunu ve ön görüşme için sıra beklemeksizin kendilerine ulaşabileceğinizi sizlere hatırlatmak isterim. 

Geçtiğimiz bahar döneminde uzaktan eğitime erişimde zorluklar yaşayan öğrencilerimiz için oluşturduğumuz internet destek bursu ve tablet/bilgisayar desteklerini bu dönem de sürdüreceğiz. Her yıl sınırlı kaynakla da olsa verdiğimiz kitap bursları da devem edecek. Bu desteklerden yararlanabilmek için Burs Ofisimize gerekli belgelerle birlikte başvuru yapılması gerekmektedir.

Yine geçen dönem olduğu gibi yurtlarımızda az sayıda öğrencimizi salgın şartlarında barındırmaya devam edeceğiz. Mevcut rakamlara göre açık bulunan daire tipi yurtlarımızda oda başına düşen öğrenci sayısı bir kişidir. Daireyi en fazla dört öğrenci paylaşmaktadır.  İçinde bulunduğumuz dönemde odalarda ve dairelerde daha fazla öğrenci barınmayacaktır. Yüz yüze eğitim gören öğrencilerimizin yanı sıra koşulları nedeniyle yurtlarda kalması gereken öğrencilerimizin de dilekçelerini değerlendirmekteyiz. Ancak yurtlarımız pandemi koşulları dikkate alınarak çok sıkı önlemlerle açık kalmaya devam edebilecektir. Yurtlara yerleşen öğrencilerimizin, imzaladıkları taahhütnamede yer alan Kovid-19 kurallarına, hem kendilerinin hem de yurtları ve kampüsleri kullanmaya devam eden herkesin sağlığını koruyabilmek için titizlikle uyacağından eminiz. 

Yeni dönemde kütüphanemizden yararlanmak isteyen öğrencilerimizin de ortak çalışma alanlarıyla ilgili yeni düzenlemelere uyması son derece önemlidir. Genel olarak Kampüslere giriş saati 18:00’e kadar, Kuzey kampüs girişi, Kütüphane ana binası yanındaki çalışma salonlarının kapanış saati hafta sonları da dahil olmak üzere 24:00’e kadar uzatılmıştır. Kütüphane ana binası 02 Kasım 2020 Pazartesi gününden itibaren hafta içi günlerde 20:00’ye kadar açık olacaktır. Bu uygulamanın devam edebilmesi, mekanlardaki genel kuralların yanı sıra, sosyal mesafe, maske ve hijyen kurallarına da titizlikle uyulmasına bağlıdır.  

Öğrenci yemekhanelerimizde gerekli dezenfeksiyon işlemleri yapılmakta olup, sosyal mesafe önlemleri alınmıştır. Kuzey ve Kandilli yemekhanelerimizde öğle ve akşam yemeklerine ilaveten sabah kahvaltısı da sunulmaktadır. 

Öğrencilerimizin yurtdışı kaynaklı ders kitabı gereksinimlerini karşılamak üzere bir yayınevi ile işbirliği yapılmış ve öğrencilerimizin taleplerini yayınevinin web sitesi üzerinden yayınevine iletme olanağı sağlanmıştır. 

Bu dönem her ne kadar bulaş riski yüzünden Üniversitemizdeki sosyal ve sanatsal etkinliklerin birçoğunu yüz yüze yapamayacak olsak da birçok birimimizin ve bölümümüzün çevrim içi düzenleyecekleri faaliyetler sayesinde yine kültürel olarak zengin bir dönem yaşayacağımızı düşünüyorum. Bu kapsamda Öğrenci İşleri Dekanlığımızın farklı bölümlerden hocalarımızın katkılarıyla oluşturacağı Corona Günlerinde Hayat Dersleri’ne, Kariyer Merkezimizin düzenleyeceği Kariyer Sohbetleri ve toplantılarına, Mezunlar Ofisimizin Mezunlar Kampüste etkinliklerine ve Kurumsal İletişim Ofisimizin Kültür Sanat Komisyonumuz koordinasyonunda düzenlediği Açık Dersler’e özellikle dikkatinizi çekerim. Öğrenci kulüplerimizin, spor ve teknoloji takımlarımızın bu dönemde faaliyetlerini olabildiğince kesintisiz sürdürebilmeleri için de elimizden gelen desteği vermeye devam edeceğiz. 

İlk haftamızda çevrim içi ortamda gerçekleşen Üniversiteyi Tanıma Günleri Programını özellikle yeni girişli öğrencilerimizin takip ettiğini memnuniyetle gördüm. BÜ öğrenci kulüpleri ve Üniversitemizin öğrenci destek birimleri ile tanışma imkanı bulduğunuz sanal fuarın yanı sıra Üniversiteyi Tanıma Dersleri ile uzaktan da olsa üniversite yaşamını tanıyıp parçası olma şansına sahip olduğunuzu umuyorum. 

Hiç kuşkusuz salgın döneminin her kesimden çok sayıda kişi üzerinde olumsuz etkileri oluyor. Boğaziçi ailesi olarak dileğimiz ve gayretimiz bu etkilerin en aza indirilmesidir.  Sizlerle birlikte tüm kadromuzla bu görece zor günleri atlatmak için çalışıyoruz. Elbette en büyük dileğimiz de, pandemi sürecinin bir an önce sona ermesi, tekrar yüz yüze akademik hayatımıza devam edebilir hale gelmemiz ve kampüslerimizin sizlerin neşesi ve coşkusuyla her zamanki canlılığına kavuşmasıdır.  Bu dönemi, ortak alanlarda alınan önlemlere uymakta göstereceğiniz çaba ve anlayışla dayanışma içinde geçireceğimize inancım tamdır. 

2020-2021 akademik yılınızın sağlık, mutluluk, esenlik ve başarılarla dolu geçmesini dilerim. 

En içten sevgi ve selamlarımla, 

Prof. Dr. Mehmed Özkan 

Rektör 

25 Ekim 2020