Rektörün mesajı: 2020-21 Güz Dönemi Açıklaması

28 Ağustos 2020

Değerli Öğrencilerimiz;

Üniversitemizde 2020-21 güz dönemi eğitim-öğretim faaliyetleri ile ilgili olarak bir süredir yürüttüğümüz çalışmalar sonuçlanmış, uygulamalar şekillenmiştir.

COVID 19 salgınının etkisiyle geçtiğimiz Bahar döneminde akademik takvimimizin değiştirilmesine bağlı olarak 2020-21 Güz dönemi akademik takvimi de ötelenerek yenilenmiştir.  Daha önce duyurulduğu gibi  derslerimizin 22 Ekim 2020 günü başlaması kararlaştırılmıştır. Her bir öğrencimizin ders durumunu yurt başvurusundan önce yapabilmeleri amacıyla ders kayıtları da yurt başvurularının önüne çekilmiştir. Buna göre ders kayıtları 23 Eylül-25 Eylül 2020 tarihleri arasında yapılacaktır. Sadece ve sadece yeni kabul edilen tüm lisansüstü öğrencileri, esas sınıfa ilk kez kayıt yaptıracak ve İngilizce yeterliliğini 21 Eylül 2020 sonrası belgeleyen öğrenciler ile kurumiçi yatay geçiş ile bölüm değiştiren öğrencilerin kayıt işlemleri 15-19 Ekim 2020 tarihlerinde gerçekleşecektir.

Yaz boyunca yapılan çok sayıda hazırlık çalışması ve Senato toplantıları sonucunda, bölümlerimizden gelen bilgiler doğrultusunda 2020-21 Güz döneminin ağırlıklı olarak uzaktan (çevrimiçi) yapılacağı ancak yüz yüze (sınıfta) derslerimizin de olacağı görülmektedir. Hangi derslerin uzaktan (çevrimiçi), hangi derslerin yüz yüze (sınıfta) yapılacağı belirlenmiş olup, bu derslerle ilgili bilgiler kayıt sisteminde yer alacağı gibi, derslerin listesi 31 Ağustos haftası içinde ayrıca duyurulacaktır. Bazı derslerimiz çevrimiçi olmasına rağmen final sınavları yüz yüze (derslikte) olabilecektir. Yine bu derslerle ilgili bilgi kayıt sisteminde ve duyuru listesinde yer alacaktır.

Öğrenci yurtlarına başvurular 26-28 Eylül 2020 tarihleri arasında yapılacaktır. Ders programları nedeniyle yurtlarda kalması gereken öğrencilerimizin yurt yerleştirme sonuçları Ekim ayının başında duyurulacaktır. 2020 girişli öğrencilerimizden dil yeterlik sınavını geçen ve ders programları kampüste olmayı gerektiren ve yurt başvurusunda bulunan öğrencilerimizin  yurt yerleştirme sonuçları 15 Ekim 2020 tarihinde duyurulacaktır.  Hazırlık sınıfı derslerimiz tümüyle çevrimiçi yapılacağından hazırlık öğrencilerimiz 2020-21 Güz dönemi için yurtlara yerleştirilmeyecektir. Bu öğrencilerimiz salgın koşullarının gidişatına göre belirlenecek planlamalar çerçevesinde  Bahar döneminde başvuru yapabilecektir.

Derslikte veya laboratuvarda yapılacak çalışmalara katılacak öğrencilerimizin kampüslere gelecekleri günler için, Eylül ayı içinde deneme kullanımına açılacak olan COVID 19 Beyan Formunu günlük olarak doldurmaları gerekmektedir. Kampüslerimize erişim ancak bu formun doldurulması ile mümkün olacaktır.

COVID 19 şüphesi tespit edilen öğrencilerimiz test merkezlerine yönlendirilecek veya üniversitemiz bünyesinde bulunan test altyapısını kullanabileceklerdir. Bu kişilerin durumu netleşene kadar kampüslere erişimi mümkün olmayacak, bu durumda bulunan ve yurtlarımızda ikamet eden öğrencilerimiz test sonuçları çıkana kadar yurtlarda sağlanacak izolasyon odalarında misafir edilecektir. Test sonuçları pozitif çıkanlar tedavi amacıyla sağlık merkezlerine yönlendirilecek, ayakta tedavi gerektiren durumlarda bu öğrencilerimiz kampüsteki karantina yurdunda  kalabilecek veya yurttan ayrılmak  istemeleri durumunda kontrollü olarak ayrılabilecektir. Testi pozitif çıkan öğrencilerimizin karantinaya alınması ile birlikte, filyasyon yöntemi uygulanarak bu kişilerle temas etmiş olanlar da teste tabi tutulacak veya test merkezlerine yönlendirilecektir.

Kampüslerimizde maske kullanmak ve fiziksel mesafe kurallarına uymak zorunludur. Yemekhane ve kantinler İçişleri Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı’nun genelgeleri doğrultusunda servis vermeye devam edecektir.

Kültürel ve sportif faaliyetler ile kulüp faaliyetleri önceden başvurularak gerekli sağlık önlemlerinin alınması ile planlı bir şekilde gerçekleştirilebilecektir.

Sizlerle paylaştığımız kampüs önlemleri ve buna dair kurallar salgının yayılım sürecine ve ilgili mercilerin ülke çapında alacağı kararlar doğrultusunda gözden geçirilerek, yenilenebilir.

Üniversite kütüphanemiz ile çalışma salonlarının (study) kullanımına dair değişiklikler daha sonra açıklanacaktır.

Yukarıda paylaştığım tüm bu önlemler 2020-21 Güz dönemi için geçerli olacak, 2020-21 Bahar dönemi için salgının gidişatı izlenerek değerlendirmeler yapılacak ve planlamalar sonuçlandıkça sizlere duyurulacaktır.

Bu zor dönemi, kurallara uyarak sizlerin desteği ile geçirebilmemiz kampüs çalışanları, öğretim üyelerimiz ve sizlerin sağlığı açısından son derece önemlidir.

Şartların en kısa zamanda normale dönmesi ile sağlıklı günlerde birlikte olabilmeyi dilerim.

Sevgilerimle,

Prof. Dr. Mehmed Özkan

Rektör